Nosorožec

Nosorožec je jedným z piatich existujúcich druhov nepárnokopytníkov tejto čeľade. Dva z týchto existujúcich druhov pochádzajú z Afriky a tri z južnej Ázie. Členovia rodiny nosorožcov sa vyznačujú veľkou veľkosťou (sú to niektoré z najväčších zostávajúcich cicavcov, pričom všetky druhy môžu dosiahnuť hmotnosť jednej tony alebo viac / las mejores planchas de pelo); Ako aj bylinožravou stravou. Hrubá ochranná pokožka, hrubá 1,5 – 5 cm je vytvorená z vrstiev kolagénu umiestnených v mriežkovej štruktúre. Majú relatívne malé mozgy pre cicavce tejto veľkosti, iba 400-600 g a veľký roh. Obvykle konzumujú listnatý materiál, hoci ich schopnosť ukladať jedlo v ich zadných končatinách im umožňuje, aby v prípade potreby existovali na vláknitých rastlinných materiáloch. Na rozdiel od iných cicavcov, dva africké druhy nosorožca majú zuby v prednej časti úst a spoliehajú sa na ich pery na to, aby prijímali potravu.

Ľudia zabíjajú nosorožce pre ich rohy, ktoré sa nakupujú a predávajú na čiernom trhu, a ktoré niektoré kultúry používajú na okrasné alebo tradičné lekárske účely. Východná Ázia, konkrétne Vietnam, je najväčším trhom pre nosorožce. Roh nosorožca stojí na čiernom trhu rovnako ako zlato. Ľudia obrúsia rohy a potom ich konzumujú, keďže veria, že prach má terapeutické vlastnosti. Rohy sú vyrobené z keratínu, rovnakého typu proteínu, ktorý tvorí vlasy a nechty. Oba africké druhy a nosorožec na Sumatre majú dva rohy, zatiaľ čo indický a nosorožec na Jáve majú jeden roh. V červenom zozname sa tri druhy označujú ako kriticky ohrozené.

Existujú dva poddruhy bieleho nosorožca: Južný nosorožec a Severný biely nosorožec. Od roku 2013 má južný poddruh divokú populáciu viac ako 20 000, avšak severný poddruh je kriticky ohrozený – http://wwww.expertosdepelo.com, pričom zostalo v zajatí len počet troch známych nosorožcov.

Biele nosorožec má obrovské telo a veľkú hlavu, krátky krk a širokú hruď. Samice vážia 1600 kg a samce 2 400 kg. Na svojom čele má dva rohy. Predný rok je väčší ako druhý a má priemer 90 cm a môže dosiahnuť dĺžku 150 cm. Biely nosorožec má tiež výrazný svalnatý hrb, ktorý podporuje jeho pomerne veľkú hlavu. Farba tohto zvieraťa môže byť od žltohnedej až po bridlicovú šedú. Väčšina jeho srsti sa nachádza na strmeňoch a chvostových štetinách, zvyšok sa rozdeľuje pomerne riedko na zvyšok tela. Biele nosorožce majú výrazné ploché široké ústa, ktoré sa používajú na pasenie.

Názov čierny nosorožec bol vybraný na odlíšenie tohto druhu od bieleho nosorožca. Môže to byť mätúce, keďže tieto dva druhy nie sú skutočne rozlíšiteľné podľa farby. Existujú štyri poddruhy čierneho nosorožca: najvýznamnejší je Juhozápadný, ktorý sa kedysi pohyboval od centrálnej Tanzánie na juh cez Zambiu, Zimbabwe a Mozambik až po severnú a východnú Južnú Afriku; Južný, ktorý je lepšie prispôsobený suchým a polosuchým savanám Namíbie, južnej Angoly, západnej Botswany a západnej Južnej Afriky; Východoafrický, ktorý sa vyskytuje najmä v Tanzánii; Západný, ktorý bol vyhlásený za vyhynutý v novembri 2011.

Počas druhej polovice 20. storočia sa ich počet výrazne znížil z odhadovaných 70 000 v 60. rokoch na rekordne nízku úroveň 2 410 v roku 1995. Odvtedy počty stále rastú na úrovni kontinentu, pričom počet sa zdvojnásobil na 4 880 do konca roka 2010. Súčasné počty sú však o 90% nižšie ako pred tromi generáciami.