VISA

Kreditná, debetná alebo predplatená karta označená spoločnosťou Visa Inc., ktorá je hlavnou spoločnosťou s platobnými technológiami, sa zvyčajne označuje v skratke ako Visa. Visa karty sú dostupné pre súkromné osoby a firemných zákazníkov s vynikajúcimi, dobrými, zlými alebo žiadnymi kreditnými ratingami. Každá karta má rôzne podmienky, ktoré odrážajú úverovú spôsobilosť spotrebiteľa. Kreditná karta Visa pre spotrebiteľov s vynikajúcim kreditom môže ponúknuť hotovostné odmeny a nízku úrokovú sadzbu, zatiaľ čo predplatenú kartu Visa, ktorá musí byť pred jej použitím schválená, môže byť vhodná pre spotrebiteľa so zlým kreditom.

Viaceré finančné inštitúcie vydávajú spotrebiteľom karty Visa. Každý emitent si stanovuje vlastné podmienky pre karty Visa, ktoré ponúka, a rozhodne, ktorý spotrebitelia dostanú karty Visa. Spoločnou vlastnosťou medzi všetkými týmito kartami vydanými rôznymi finančnými inštitúciami je, že môžu byť použité na akomkoľvek mieste u obchodníka, ktorý prijíma karty Visa. Visa karty sú akceptované obchodníkmi vo viac ako 200 krajinách a územiach.
Obchodníci, ktorí prijímajú karty Visa, platia spoločnosti Visa malé percento sumy z každej transakcie s kartou Visa, ktorú spotrebiteľ robí výmenou za službu. Spoločnosť Visa umožňuje obchodníkovi prijímať kreditné karty a zvýšiť tržby tým, že nakupuje bezpečnejšie a to je viac vhodné pre spotrebiteľov. Finančná inštitúcia, ktorá vydáva kartu Visa, preberá riziko splácania, zatiaľ čo obchodník dostane zaplatené ihneď po dokončení predaja. Visa karty, rovnako ako ostatné karty, umožňujú spotrebiteľom a obchodníkom vymieňať si platby osobne, online alebo telefonicky. Finančné inštitúcie môžu tiež vydávať karty Visa, ideal para limpiar pisos, ktoré ponúkajú osobitné výhody pri nákupe u určitých maloobchodných predajcov.

A teraz si povedzme niečo o histórií tejto karty. V polovici septembra 1958 spoločnosť Bank of America spustila program kreditnej karty BankAmericard v meste Fresno v Kalifornii s počiatočnou hromadnou poštou na 60 000 nevyžiadaných kreditných kariet. Do polovice 50. rokov minulého storočia typická americká stredná trieda už udržiavala revolvingové úverové účty s niekoľkými rôznymi obchodníkmi, čo bolo zjavne neúčinné a nepohodlné kvôli potrebe mať toľko kariet a platiť toľko rozdielnych účtov každý mesiac. Potreba jednotného finančného nástroja bola už zrejmá pre americký sektor finančných služieb, ale nikto nemohol zistiť, ako to urobiť. K dispozícii boli už platobné karty ako Diners Club, ktoré museli byť zaplatené v plnej výške na konci každého fakturačného cyklu a do polovice 50. rokov 20. storočia sa uskutočnilo najmenej tucet pokusov o vytvorenie univerzálnej kreditnej karty – mejor aspirador sin cable. Tieto predchádzajúce pokusy však vykonali malé banky, ktoré nemali zdroje na to, aby tieto riešenia mohli byť úspešné. Fresno bolo vybrané pre svoju populáciu vo výške 250 000 (dostatočne veľká na to, aby platila kreditnou kartou).

Pôvodným cieľom Bank of America bolo ponúknuť produkt BankAmericard v celej Kalifornii, ale v roku 1966 začala podpisovať licenčné zmluvy so skupinou bánk mimo Kalifornie ako odpoveď na nového konkurenta Master Charge, teraz známeho ako MasterCard, ktorý bol vytvorený alianciou niekoľkých ďalších kalifornských bánk, aby konkurovali BankAmericard. Samotná spoločnosť (ako všetky ostatné americké banky v tom čase) sa nemohla rozšíriť priamo do iných štátov kvôli federálnym obmedzeniam, ktoré boli zrušené až v roku 1994. V priebehu nasledujúcich 11 rokov licencovali rôzne banky kartový systém od Bank of America a vytvorili tak sieť bánk podporujúce systém BankAmericard v Spojených štátoch.